Tüketici Hakları  

 

 

     
 

Mynet.com Aleyhine Açılan Davanın Detayları

Mynet.com çalışanları/yetkilileri tarafından gerçekleştirilen bu haksız fiil karşısında TuketiciHaklari.com web sitesine ait hakların korunabilmesi amacıyla 30.05.2004 tarihinde Ankara 3. Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ nde Mynet.com aleyhine Telif Hakları Davası açılmıştır.

TuketiciHaklari.com web sitesinin avukatları Mynet.com a karşı açılan dava için hazırladıkları dilekçede şu bilgilere yer vermişlerdir;

:: Mynet.com alan adı altında oluşturulan Tüketici Köşesi adlı bölüm, TuketiciHaklari.com tarafından Mynet.com çalışanlarına/yetkililerine sunulan Teklif Dosyasından alınmadır.

:: Mynet.com web sitesinde yayınlanan Tüketici Köşesi’ ne ait içerik, TuketiciHaklari.com web sitesinin neredeyse tamamı, hiçbir izin almaksınız kopyalanmak suretiyle oluşturulmuştur.

:: Mynet.com Tüketici Köşesi adlı bölüme reklam almak suretiyle gelir elde etmiştir.

TuketiciHaklari.com avukatları, ticari ahlak kuralarına da uymayan bu haksız fiiller nedeniyle maruz kalınan tecavüzün tespitinin yanı sıra Mynet.com web sitesinin, maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum edilmesi talebinde bulunmuştur.


Mynet.com un avukatı, her ne kadar bu suçlamaları kabul etmediklerini açıklasa da ne yazık ki elde edilen deliller ve Bilirkişi Raporları karşısında zor durumda kalmıştır.

Öyle ki, internette yayınlanmakta olan hemen her sitenin birbirine benzer içeriklerden oluştuğunu savunan Mynet.com web sitesinin avukatı, Tüketici Köşesi adlı bölümün içeriğinin nasıl hazırlandığını bir türlü açıklayamamış, dönüp dolaşıp, Mynet.com çalışanları/yetkilileri tarafından herhangi bir kopyalama işleminin gerçekleştirilmediğini iddia etmiştir...

Mynet.com web sitesinin Türkiye’ de faaliyet gösteren internet siteleri içinde lider konumda olduğu ve yıllardır internet sektöründe saygın bir yer edindiği belirtilen savunma dilekçelerinde, Mynet.com da yayınlanan Tüketici Köşesi’ nden herhangi bir ticari gelir elde edilmediği, yani bu bölümlere reklam dahi alınmadığı savunulmuştur.

Fakat Ankara 3. Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi' nin 26.06.2006 tarihli Bilirkişi Raporu nda Mynet.com çalışanları/yetkilileri tarafından gerçekleştirilen haksız fiiller şu şekilde ifade edilmiştir;

“…
Yapılan incelemede davalı (Mynet.com) tarafından kopyalanan unsurların davacı (TuketiciHaklari.com) tarafından hazırlanan programların okuyucuya erişim olanağı sağladığı bilgiler olduğu anlaşılmıştır. Diğer bir ifade ile davacının (TuketiciHaklari.com) fikri emek sarf etmek suretiyle oluşturduğu bilgi ve tasarımlar, dizaynlar davalı (Mynet.com) tarafından izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin, hukuka aykırı olarak kopyalanıp alınmış ve kendi sitesinde erişime sunulmuştur. Bu durumda, davacının (TuketiciHaklari.com) eseri üzerindeki manevi ve mali hakların davalı (Mynet.com) tarafından ihlal edildiği sonucuna ulaşılmaktadır.Davalının (Mynet.com) davacının (TuketiciHaklari.com) web sitesinden iktibas (alıntı yapma) kurallarına uymaksızın yoğun alıntılar (aynen kopyalama) yaptığı, yapılan haksız iktibasların (alıntıların) yoğunluk itibariyle asıl esere galip gelecek nispette olduğu, maksadın haklı göstereceği nispetin aşıldığı (kaynak dahi gösterilmeksizin) anlaşılmaktadır.


Davalı sitesi Mynet.com da reklam yayınlandığı ve bu suretle gelir elde edildiği dosyadaki belgelerden anlaşılmaktadır.”


Hem Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi hem de Ankara 3. Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi aracılığı ile elde edilen Bilirkişi Raporları, Mynet.com web sitesi çalışanlarının/yetkililerinin yukarıda anlatılan haksız fiilleri gerçekleştirdiğini, TuketiciHaklari.com web sitesinin iddialarının tamamen doğru olduğunu ve bu nedenle Mynet.com un TuketiciHaklari.com web sitesine maddi - manevi tazminat ödemesi gerektiğini çok açık şekilde ortaya koymuştur.

----------------------------------------------------------------------------

Bilirkişi Raporu

Ankara 3. Fikri Ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi' nin Kararı

TuketiciHaklari.com Web Sitesi
Mynet.com Tarafından İzinsiz Olarak Kopyalandı

Mynet.com Tarafından Kopyalanan Sayfa Görüntüleri  
Mynet.com Tarafından Kopyalanan Sayfa Görüntüleri
Mynet.com Tarafından Kopyalanan Sayfa Görüntüleri
Mynet.com Tarafından Kopyalanan Sayfa Görüntüleri
     
       
  copyright © 2010 - TuketiciHaklari.com  
Tüketici Yasası' nın İnternetteki Adresi Özel Okullar Ve Dershaneler Portalı Vakıf Üniversiteleri Bilgi Kaynağı Sormak Lazım ! Peki Bu Ne..?
TuketiciYasasi.com OzelOkullar.com JenerikDomainler.com VakifUniversiteleri.com PekiBuNe.com